balloons, colorful, swimming pool

Kolor zamiast słów

Kolor to coś więcej niż zjawisko optyczne, które każe nam widzieć rzeczy takimi jakie są. To także wywieranie wrażenia na poziomie psychologicznym, które implikuje określone emocje, a w konsekwencji zachowania. W marketingu wiedza z zakresu oddziaływania kolorów na nabywców wykorzystywana jest już od dawna i staje się takim samym środkiem komunikacji jak słowa (nazwy), slogany reklamowe, czy sposób obsługi.

Logo firmowe to nie jedyny obszar wykorzystania koloru

W marketingu kolor znajduje zastosowanie w szeroko pojętym Corporate Design, czyli tym elemencie tożsamości korporacyjnej, która odnosi się do jej sfery wizualnej. Pełni kluczową rolę nie tylko przy projektowaniu znaku firmowego, ale także opakowań, wnętrz (np. biurowych), strojów służbowych (np. dla serwisantów), czy upominków reklamowych. Jest wykorzystywany w spotach reklamowych oraz postach w mediach społecznościowych. Poza typografią, czy układem graficznym stanowi kluczowy wyróżnik dla dokumentów firmowych. Niektóre marki do tego stopnia utożsamiane są z określonym kolorem, że potrafią być rozpoznawane jedynie na jego podstawie, tzn. bez konieczności identyfikacji ich logo (np. czerwona puszka przez większość osób od razu kojarzona jest z coca-colą).

Psychologiczne znaczenie i symbolika kolorów

Kolory wzbudzają emocje, ale także wywołują określone skojarzenia, które wynikają z uwarunkowań kulturowych i wcześniejszych doświadczeń ludzi. Są kolory, które sprawiają wrażenie ekskluzywnych i eleganckich oraz takie, które wiążą się z radością i zabawą. Warto mieć świadomość psychologicznego oddziaływania poszczególnych barw.

Niebieski

Przywodzi na myśl wodę (zresztą bardzo często jest wykorzystywany przez producentów wody butelkowanej). Symbolizuje pewność, stabilność i zdrowie. Kojarzy się z harmonią, odpowiedzialnością i dojrzałością; pomaga wzbudzać zaufanie. Jest kolorem często wykorzystywanym w biznesie, instytucjach finansowych oraz branży medycznej. Jego nadmiar może nudzić i sugerować zbytni konserwatyzm.

Czerwony

Wywołuje najwięcej emocji i bezpośrednio pobudza do działania (idealny do informowania o promocji). Jest kolorem bardzo atrakcyjnym, łatwo przyciąga uwagę, a kojarzy się z pasją, radością, energią, uwodzeniem i szybkim działaniem. W nadmiarze może wywołać niepokój, chęć ucieczki, albo wręcz odwrotnie znużenie.

Żółty

To kolor, który poprawia nastrój, reprezentuje ciepło, optymizm i młodość. Ponieważ kojarzy się ze słońcem idealnie nadaje się dla branży turystycznej. W odpowiednim nasyceniu potrafi być krzykliwy i mocno przyciągać uwagę. Nie należy go jednak nadużywać, ponieważ łatwo męczy oczy. Dobrze sprawdzi się jako element dodatkowy, wzmacniający oddziaływanie koloru głównego.

Pomarańczowy

Jako połączenie czerwieni i żółci łączy w sobie cechy obydwu tych kolorów. Jest energetyczny, a przy tym pozytywny, kojarzy się z młodością, przyjaźnią, zabawą i życzliwością. Przyciąga uwagę i jednocześnie zachęca do zakupów. To kolor raczej nieformalny, dobry dla ludzi młodych. Sugeruje, że coś może być tanie, a czasami wręcz tandetne.

Zielony

Kojarzy się przede wszystkim z naturą, ekologią, równowagą i wzrostem. Uspokaja, daje poczucia bezpieczeństwa i harmonii. Zielony odpręża, pozwala się zrelaksować; na poziomie fizjologicznym działa kojąco na nasz układ nerwowy. Ten kolor sprawdzi się w firmach stawiających na naturę i ekologię oraz pragnących wzbudzić zaufanie i spokój.

Fioletowy

To kolor tajemniczy i niejednoznaczny. Z jednej strony wywołuje skojarzenia z duchowością i magią, z drugiej utożsamiany jest z powagą. W zależności od użytego odcienia sprawdzi się w firmach stawiających na kreatywność i innowacje, ale także pragnących podkreślić swój prestiż. W przypadku opakowań kolor ten może być stosowany dla podkreślenia ekskluzywności produktów (np. słodyczy, kosmetyków). Nadmiar fioletowego wzbudza ambiwalentne uczucia, dlatego lepiej stosować go z umiarem.

Jak wybrać kolor firmowy?

Wybór koloru firmowego nie jest sprawą prostą. Nie powinna to być jedynie kwestia indywidualnych preferencji właściciela firmy, czy szefa marketingu, ale efekt głębokich analiz rynku, grupy docelowej i konkurencji skonfrontowanych z wizją i strategią firmy. Trzeba jasno określić jaki efekt chcemy uzyskać, jakie skojarzenia wzbudzić, ale także od kogo się odróżnić. Poza kwestiami estetycznymi i psychologicznymi warto także wziąć pod uwagę aspekty czysto praktyczne jak czytelność koloru, koszty jego zastosowania, czy łatwość powielania. Projektowaniem znaków firmowych, w tym wyborem najbardziej odpowiednich kolorów zwykle zajmują się profesjonalne agencje. Zanim jednak zleci się im takie zadanie należy sięgnąć do własnej strategii i na tej podstawie opracować wytyczne, czyli popularny brief. Im lepiej będzie on przygotowany, im bardziej będzie szczegółowy, a w zasadzie im więcej unikatowych informacji będzie zawierał, tym większe prawdopodobieństwo, że efekt końcowy prac agencji będzie satysfakcjonujący.

Co ma wspólnego grupa docelowa z kolorem firmowym?

Kolor firmowy ma przede wszystkim wyrażać markę, jej charakter, wizję jej funkcjonowania na rynku i perspektywy rozwoju. Z jednej strony ma zapewnić jej wyróżnienie na tle konkurencji, z drugiej nawiązywać do branży, w której firma działa. Poza tym kolor ma być zgodny z oczekiwaniami, bądź preferencjami grupy docelowej, wzbudzać w niej pozytywne skojarzenia i wywoływać chęć wejścia w kontakt z marką. Trzeba zastanowić się kim są klienci firmy, ile mają lat, jakiej są płci, gdzie mieszkają, jakie wartości wyznają, co robią, gdzie pracują, jak spędzają czas wolny itp. Ten sam kolor może być bowiem inaczej odbierany przez osoby starsze, a inaczej przez dzieci (dzieci lubią kolory intensywne, a osoby starsze stonowane). Podobnie kobiety mają inne preferencje niż mężczyźni (kobiety dostrzegają więcej kolorów niż mężczyźni). Osoby spontaniczne docenią kolor pomarańczowy, podczas gdy tradycjonaliści wolą niebieski. Tego typu różnic jest znacznie więcej, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę aspekty socjo-kulturowe i narodowościowe. To co w jednym kraju będzie kojarzone z prestiżem, w innym może wzbudzać złe skojarzenia (biały w Europie symbolizuje czystość i niewinność, a na Dalekim Wschodzie oznacza nieszczęście i żałobę). Warto znać te wszystkie uwarunkowania zawczasu, żeby potem nie musieć ponosić konsekwencji błędnych decyzji.

Kolor kreuje wizerunek, ale także wpływa na zachowania konsumenckie

Kolor potrafi być ambasadorem marki, nośnikiem jej wartości, ale także przyciągać uwagę i wywoływać pozytywne emocje u odbiorców. Może on także bezpośrednio wpływać na zachowania nabywców i wzbudzać u nich chęć natychmiastowego działania. Z badań wynika, że ponad 65% klientów podczas wyboru produktu uważa kolor za najważniejszy element motywujący ich do zakupu.[1] Jednocześnie udowod­niono, że kolor czerwony zwiększa reakcje u ludzi o 12%.[2] Wykorzystując go do oznaczenia produktów w cenach promocyjnych można w ten sposób spowodować, że ludzie chętniej po nie sięgną. Podobnie przycisk kup teraz będzie częściej klikalny jeśli będzie w kolorze czerwonym.


[1] https://www.callpage.pl/blog/kolory-w-marketingu

[2] https://www.projektowaniegraficzne.pl/znaczenie-kolorow-w-reklamie-teoria-barw-psychologi-kolorow/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *