europe, italy, storefront-1041661.jpg

6 pomysłów na content w social mediach sklepu stacjonarnego

Internet to znakomite miejsce nie tylko do dokonywania zakupów, ale przede wszystkim pozyskiwania informacji, edukacji i budowania wizerunku marki. Medium to stanowi istotę e-commerce, jednak równie dobrze może być wykorzystane przez sklepy stacjonarne. Dzięki odpowiedniej strategii, publikowaniu wartościowych treści mogą one nie tylko kreować swój wizerunek, ale realnie wpływać na decyzje zakupowe klientów. Jak w klasycznym modelu AIDA działa tu bowiem zasada – najpierw zwróć uwagę (Attention), zainteresuj (Interrest), wzbudź pożądanie (Desire), by na koniec doprowadzić do działania (Action).

Content? Najpierw trzeba zacząć od strategii

Pomysłów na content w mediach społecznościowych może być wiele. Wydaje się, że jedyne, co mogłoby nas ograniczyć, to kreatywność. Zanim jednak puścimy wodzę fantazji warto poświęcić chwilę na zastanowienie się do kogo kierujemy nasze treści, jakie są potrzeby i oczekiwania naszych adresatów, co w tym samym czasie robi nasza najbliższa konkurencja, co sami mamy do zaoferowania, jakie są możliwości zrealizowania naszych pomysłów i oczywiście jakich efektów w związku z tym oczekujemy. Dopiero gdy przeanalizujemy te kwestie możemy przystąpić do planowania naszej działalności w social mediach i zacząć publikować konkretne treści.[1]

Pomysł na content nr 1. Oferta sklepu

To chyba najbardziej oczywisty pomysł na publikacje w social mediach. Sklepy zarówno te mniejsze, jak i duże mają na tyle szeroką ofertę, że zawsze znajdzie się w niej coś, co warto zaprezentować szerokiej publiczności. Szczególnie interesujące mogą okazać się produkty unikatowe, atrakcyjne wizualnie, wyjątkowe, bądź zaspokajające jakąś niszową potrzebę. Trzeba jednak uważać, żeby posty ofertowe nie zamieniły się w karty produktowe sklepu internetowego. Zamiast technicznych opisów lepiej skoncentrować się na korzyściach wynikających z zakupu prezentowanego towaru używając do tego pozytywnych emocji i miłych skojarzeń.

Pomysł na content nr 2. Promocje

Bezpośrednio z ofertą sklepu związane są działania promocyjne, a więc wszelkie obniżki cen, promocje typu 2+1, bądź inne gratisy dodawane do zakupów. Media społecznościowe to znakomite miejsce do nagłośnienia wszelkich akcji promocyjnych, do zachęcenia do wzięcia w nich udziału i ponaglania, gdy oferta specjalna będzie już na wyczerpaniu.

Pomysł na content nr 3. Treści edukacyjne

Sklep stacjonarny, niezależnie od tego jaki asortyment oferuje, zawsze może być kojarzony z jakąś wiedzą specjalistyczną. W sklepie z dodatkami krawieckimi sprzedawca pomoże nam wybrać guziki, a w sklepie z elektronarzędziami podpowie jaka wiertarka będzie najlepsza. Warto zastanowić się, o co najczęściej pytają klienci sklepów, z czym zwykle mają problem i niejako wyjść naprzeciw ich potrzebom, publikując w swoich social mediach odpowiednie posty. Można także z góry przyjąć, iż jest pewien zakres wiedzy, którą klienci mogliby się zainteresować i im ją zaoferować. W ten sposób sklep spożywczy może podsuwać pomysły dań obiadowych, edukować w kwestii zdrowego żywienia, a sklep meblowy publikować posty dotyczące aranżacji wnętrz.

Pomysł na content nr 4. Organizacja działalności sklepu

Biorąc pod uwagę popularność mediów społecznościowych oraz to, iż przez wielu użytkowników są one śledzone na bieżąco, miejsce to warto wykorzystać do informowania o wszelkich zmianach w pracy sklepu. Może to dotyczyć  np. godzin otwarcia, ale także przebudowy stoisk, doposażenia w nowe sprzęty (np. lady chłodnicze), bądź po prostu chwilowym jego zamknięciu. To także dobre miejsce do zachęcania do składania zamówień specjalnych (np. przedświątecznych), bądź informowania o wszelkich planach i zamierzeniach.

Pomysł na content nr 5. Real Time Marketing

Działania z zakresu RTM w sposób bezpośredni mogą prowadzić do dokonywania zakupów impulsowych. Miłe emocje, dobre skojarzenia powodują, że klienci bardziej są skłonni sięgnąć do portfela. Wszelkie święta, czy ważne wydarzenia, powinny stać się okazją do przypomnienia się ze swą ofertą. Warto przy tym pamiętać, iż te popularne święta, ze względu na swą powszechność mogą nie mieć tak dużej siły oddziaływania, jak te mniej oczywiste okazje typu zwycięstwo ulubionej drużyny sportowej w ważnych mistrzostwach. Bardziej zaawansowanym w RTM warto polecić szybkie reagowanie na bieżące wydarzenia życia społecznego, które znalazły odzwierciedlenie w mediach i wzbudzają zainteresowanie dużej części opinii publicznej. Przykładem takiego wykorzystania RTM jest IKEA, która swoją wycieraczką do butów Trampa nawiązała do przegranych przez Donalda Trumpa wyborów prezydenckich, a gdy Ronaldo ostentacyjnie odstawił podczas konferencji prasowej colę, pokazała karafkę do wody Cristiano.

Pomysł na content nr 6. Ludzka strona sklepu

Sklep stacjonarny, w odróżnieniu od internetowego ma bardziej ludzką twarz. Klient często wchodzi w interakcję ze sprzedawcą, którego jeśli tylko wystarczająco często bywa w sklepie zaczyna nawet kojarzyć z imienia. Sklep przestaje być tylko placówką handlową, a zaczyna być miejscem spotkania. Z marketingowego punktu widzenia takie bliskie relacje są bardzo cenne, ponieważ tworzą dobrą atmosferę i budują zaufanie. Efekt ten można wzmocnić poprzez publikowanie treści, które będą dotyczyły osób zatrudnionych w sklepie, ich pracy, kwalifikacji, bądź prywatnych pasji. Działania takie mają ścisły związek z polityką employee advocacy i muszą być wcześniej ustalone z samymi zainteresowanymi.[2]


[1] https://sproutsocial.com/insights/social-media-marketing-strategy/

[2] https://blog.hootsuite.com/a-6-step-guide-for-creating-an-employee-advocacy-program-for-your-business/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *